Uskutečněné akce naší společnosti

 

4. Ročník rozsvícení Vánočního stromu v Husitské ulici - rok 2017

 

Instalace infotabule o historii Krupského pivovarnictví

Ve spolupráci Krupského nanoPivovaru u Šimků a Dvojpivovaru H&H Krupka jsme instalovali na bráně bývalého Krupského pivovaru infopanel o historii pivovarnictví a pivovaru v Krupce.

 

3. Ročník rozsvícení Vánočního stromu v Husitské ulici - rok 2016

 

2. Ročník rozsvícení Vánočního stromu v Husitské ulici - rok 2015

 

1. Ročník rozsvícení Vánočního stromu v Husitské ulici - rok 2014

 

Odstartování záchrany městského kostela Nanebevzetí P. Marie

Odstartování záchrany městského kostela Nanebevzetí P. Marie v historické části Krupky, kde hrozilo zřícení krovu a rozvalení obvodových zdí. Díky zásahu sdružení, jednání s církví, Ministerstvem kultury ČR a městskými orgány byla stavba v roce 2000 odstrojena z cenného mobiliáře, který byl uložen v jedné z kaplí bohosudovské baziliky.  Následně byl lešením podepřen krov za současného snětí kazetového stropu, v roce 2001 pokračovala oprava krovu nad presbytářem a sejmutí lešení z 1/3 plochy. Pokud se podaří zajistit finanční prostředky pro rok 2002, bude oprava krovu pokračovat od zadní části a v hlavní lodi.  Dosud prostavěno 1.800 000,- Kč, celkový odhad prací je 6 až 7 mil. Kč. Horizont dokončení je rok 2005.

 

Zpřístupnění a  zprovoznění kostela sv. Anny

Zpřístupnění a  zprovoznění kostela sv. Anny na Libušíně, spočívající v odstraňování náletové zeleně a divoce rostoucí vegetace. Zajištěno vybavení kostela základním mobiliářem (lavice, osvětlení a pod.). Pořádání koncertů a bohoslužeb v upraveném kostele.

 

Zavedení průvodcovské služby v kostele sv. Wolfganga

Z podnětu občanského sdružení město Krupka zavedlo v kostele sv. Wolfganga, renovovaném z příspěvku programu Phare, průvodcovskou službu. V době otevřených památek je i tato stavba přístupná a návštěvníci dostávají informace o historii města Krupky a hornictví v regionu. Funguje zde i sběr dobrovolných finančních příspěvků na opravy dalších historických staveb.

 

Znovuzhotovení kříže na vrchu Kalvarienberg

Z popudu člena sdružení pana K. Vondráčka byl zhotoven na vrchu Kalvarienberg znovu kříž, který zde stál od 2. poloviny 19. století a časem a vlivem povětrnostních podmínek zanikl.
Z místa na kterém kříž stojí je krásná vyhlídka na historickou Krupku, teplickou pánev a České středohoří. 
Kříž byl slavnostně vysvěcen biskupem Kouklem dne 31.10. 2001.

 

Uspořádání benefičních koncertů na opravu kostela Nanebevzetí Panny Marie

V průběhu let 1999 až 2001 sdružení uspořádalo 10 benefičních koncertů,  na nichž byli z 1/3 zastoupeni zahraniční umělci. Výtěžek z těchto koncertů posloužil jako část podílu dle pravidel MK ČR na soustředění peněz pro opravu kostela Nanebevzetí P. Marie. Celkem bylo včetně příspěvku zahraničního partnera pro tento účel shromážděno a převedeno církvi 140 tis. Kč. Na této částce se podíleli i občané, kteří si pro tento účel převzali složenku s číslem konta.
Všem takovýmto přispěvatelům patří hluboký a srdečný dík.

 

Spolupráce na zpřístupnění kostela sv. Anny

Na zpřístupnění a obnově kostela sv. Anny po dva roky pracuje mnoho občanů i stojících mimo sdružení. Zásadním přínosem byla spolupráce skupiny historického šermu Memento Vivere, členů - zpěváků Brixiho komorního souboru z Teplic a učitelek a dětí ze Základní školy na Teplické ul. v Krupce.

 

Důstojná vzpomínka na krupského rodáka dr. Ferdinadda Arlta

 Dr. Ferdinand Arlt, Ehrenbürger der Stadt Graupen, hlásá nápis vytesaný do téměř dvoumetrového soklu busty mužské hlavy, stojící v jednom z polí mezi pilíři gotického kostela Nanebevzetí P. Marie v dnešní husitské ul. v historické části města Krupky. Žádná další informace, žádný překlad do češtiny, z něhož by se pozorovatel dozvěděl, že čestný občan Krupky Dr. Arlt byl významný oční lékař, kdy se narodil či zemřel, prostě nic.  Po jistou dobu snad dvaceti let byla busta údajně dokonce zakryta bednou, aby snad někoho nepohoršila okolnost, že nějaký Němec ze Sudet byl významný.  Ze Sudet? Nepokračujeme desítky let ve stejném hlupáctví, s jakým přišli obyvatelé pohraničních území po založení samostatného československého státu po první sv. válce?  Tehdy uměle vytvořený problém vedl nakonec k podílu na druhé sv. válce i k utrpení milionů Němců, kteří se po porážce Třetí říše jak honosně bylo Německo nazýváno, dočkali odplaty přesahující jejich chápání. 
V roce 1812 kdy se v Horní Krupce F. Arlt narodil, nikdo pojem Sudetčtí němci neznal, země byla odnepaměti součástí zemí Koruny české v té době začleněné do Habsburské monarchie. Neopakujme tedy chyby, které se nám již jednou nevyplatily.
V této době si tedy připomínáme 190. narození  výročí nejvýznamnějšího rodáka z Krupky.  Za svou celoživotní práci byl oceněn mnoha cenami vědeckých společností od Petrohradu po Londýn, povýšen do šlechtického stavu a v jeho rodném městě ho již téměř nikdo nezná.  Nyní se občanskému sdružení za podpory města Krupky, podařilo zabezpečit zrestaurování busty, upravení okolí a umístnění informační tabulky.  Také jsme oslovili českého velvyslance v Rakousku, jeho excelenci  Jiřího Grušu a pod jeho patronací a za jeho účasti  uspořádali vzpomínku na Dr. Arlta u jeho hrobu na ústř. hřbitově ve Vídni.
   17. dubna v den výročí se v Krupce u městského kostela na vzpomínkové akci, kterou pořádalo naše obč. sdružení, shromáždilo na 250 lidí. Z oficiálních hostů město zastupoval pan starosta Ing. Jiří Novák a místostarosta Ing. Matouš, za oční lékaře byla přítomna primářka očního odd. nemocnice v Teplicích MUDr J Aschenbrennerová a za Okresní lék. komoru její předsedkyně MUDr Hana Palcátová.  K bustě byly položeny květiny i za naše občanské sdružení, které sem položil p. Karel Vondráček člen výboru. Vzpomínkový akt zahájil i ukončil zpěvem Krušnohorský pěvecký sbor Teplice pod vedením dirigenta Miroslava Tittelbacha.  Po ukončení aktu měli účastníci k dispozici množství materiálů o Dr. Arltovi, včetně pohlednic které vydalo naše sdružení.